Oscars: Coen brothers and oilman drama in the lead

Joel and Ethan Coen’s No Country for Old Men, a gory meditation on moral decline, and There Will Be Blood, a gritty drama about a pioneering California oilman, led the nominations for the 80th annual Academy Awards on Tuesday, organisers said.

Atonement, a British period romance revolving around unrequited passion and devastating lies, picked up seven nominations, as did the legal thriller Michael Clayton.

All four films were nominated for best picture, along with the quirky teen pregnancy comedy Juno.

The animated hit Ratatouille earned five nominations, while Juno and the French-language drama The Diving Bell and the Butterfly scored four each.

The directors of No Country for Old Men, There Will Be Blood, Juno, Michael Clayton and The Diving Bell and the Butterfly were also nominated.

In the lead-actor race, Michael Clayton star George Clooney will compete against Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood, Johnny Depp for Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, Tommy Lee Jones for In the Valley of Elah and Viggo Mortensen for Eastern Promises.

Australian actress Cate Blanchett received two nominations, for her lead role in Elizabeth: The Golden Age and for her supporting role as Bob Dylan in I’m Not There.

The other lead-actress contenders were British veteran Julie Christie for Away from Her, French actress Marion Cotillard for La Vie en Rose, Laura Linney for The Savages and Canadian actress Ellen Page for Juno.

The 80th annual Academy Awards will be handed out in Hollywood on February 24. The Hollywood writers strike, now in its 12th week, could force organisers to change the format if the walkout is not resolved by then.

The Writers’ Guild of America has said it will protest against the event, and the Screen Actors’ Guild reiterated on Monday that its members will not cross the picket line to attend Hollywood’s biggest night of the year.

FULL LIST OF NOMINATIONS

Best motion picture of the year

Atonement

Juno

Michael Clayton

No Country for Old Men

There Will Be Blood

Best performance by an actor in a leading role

George Clooney for Michael Clayton

Daniel Day-Lewis for There Will Be Blood

Johnny Depp for Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Tommy Lee Jones for In the Valley of Elah

Viggo Mortensen for Eastern Promises

Best performance by an actress in a leading role

Cate Blanchett for Elizabeth: The Golden Age

Julie Christie for Away from Her

Marion Cotillard for La môme (La vie en rose)

Laura Linney for The Savages

Ellen Page for Juno

Best performance by an actor in a supporting role

Casey Affleck for The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Javier Bardem for No Country for Old Men

Philip Seymour Hoffman for Charlie Wilson’s War

Hal Holbrook for Into the Wild

Tom Wilkinson for Michael Clayton

Best performance by an actress in a supporting role

Cate Blanchett for I’m Not There.

Ruby Dee for American Gangster

Saoirse Ronan for Atonement

Amy Ryan for Gone Baby Gone

Tilda Swinton for Michael Clayton

Best achievement in directing

Paul Thomas Anderson for There Will Be Blood

Ethan Coen, Joel Coen for No Country for Old Men

Tony Gilroy for Michael Clayton

Jason Reitman for Juno

Julian Schnabel for Le scaphandre et le papillon (The Diving Bell and the Butterfly)

Best writing, screenplay written directly for the screen

Juno: Diablo Cody

Lars and the Real Girl: Nancy Oliver

Michael Clayton: Tony Gilroy

Ratatouille: Brad Bird

The Savages: Tamara Jenkins

Best writing, screenplay based on material previously produced or published

Atonement: Christopher Hampton

Away from Her: Sarah Polley

Le scaphandre et le papillon (The Diving Bell and the Butterfly): Ronald Harwood

No Country for Old Men: Joel Coen, Ethan Coen

There Will Be Blood: Paul Thomas Anderson

Best achievement in cinematography

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford: Roger Deakins

Atonement: Seamus McGarvey

No Country for Old Men: Roger Deakins

Le scaphandre et le papillon (The Diving Bell and the Butterfly): Janusz Kaminski

There Will Be Blood: Robert Elswit

Best achievement in editing

The Bourne Ultimatum: Christopher Rouse

Le scaphandre et le papillon (The Diving Bell and the Butterfly): Juliette Welfling

Into the Wild: Jay Cassidy

No Country for Old Men: Ethan Coen, Joel Coen

There Will Be Blood: Dylan Tichenor, Tatiana S Riegel

Best achievement in art direction

American Gangster: Arthur Max

Atonement: Sarah Greenwood

The Golden Compass: Dennis Gassner

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street: Dante Ferretti

There Will Be Blood: Jack Fisk

Best achievement in costume design

Across the Universe: Albert Wolsky

Atonement: Jacqueline Durran

Elizabeth: The Golden Age: Alexandra Byrne

La môme (La vie en rose): Marit Allen

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street: Colleen Atwood

Best achievement in make-up

La môme (La vie en rose): Didier Lavergne, Loulia Sheppard

Norbit: Rick Baker

Pirates of the Caribbean: At World’s End: Ve Neill, Martin Samuel

Best achievement in music written for motion pictures, original score

Atonement: Dario Marianelli

Into the Wild: Michael Brook, Kaki King, Eddie Vedder

Michael Clayton: James Newton Howard

Ratatouille: Michael Giacchino

3:10 to Yuma: Marco Beltrami

Best achievement in music written for motion pictures, original song

August Rush: Raise It Up

Enchanted: Happy Working Song

Enchanted: So Close

Enchanted: That’s How You Know

Once: Falling Slowly

Best achievement in sound

The Bourne Ultimatum: Scott Millan, David Parker, Kirk Francis

No Country for Old Men: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F Kurland

Ratatouille: Randy Thom, Michael Semanick, Vince Caro, Doc Kane

3:10 to Yuma

Transformers: Kevin O’Connell, Greg P Russell, Peter J Devlin

Best achievement in sound editing

The Bourne Ultimatum: Karen M Baker, Per Hallberg

No Country for Old Men: Skip Lievsay

Ratatouille

There Will Be Blood: Matthew Wood, Christopher Scarabosio

Transformers: Mike Hopkins, Ethan van der Ryn

Best achievement in visual effects

The Golden Compass: Michael L Fink, Susan MacLeod, Bill Westenhofer, Ben Morris

Pirates of the Caribbean: At World’s End: John Knoll, Hal T Hickel, Charlie Gibson, John Frazier

Transformers: Scott Farrar, Shari Hanson, Russell Earl, Scott Benza

Best animated feature film of the year

Persepolis: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi

Ratatouille: Brad Bird

Surf’s Up: Ash Brannon, Chris Buck

Best foreign-language film of the year

Die Fälscher (Austria)

Beaufort (Israel)

Mongol (Kazakhstan)

Katyn (Poland)

12 (Russia)

Best documentary, features

No End in Sight

Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience

Sicko

Taxi to the Dark Side

War Dance

Best documentary, short subjects

Freeheld

La Corona

Salim Baba

Sari’s Mother

Best short film, animated

Même les pigeons vont au paradis

I Met the Walrus

Madame Tutli-Putli

Moya lyubov

Peter & the Wolf

Best short film, live action

At Night

Il Supplente

Le Mozart des pickpockets

Tanghi argentini

The Tonto Woman

.

Client Media Releases

UKZN scientists get L'Or'eal-UNESCO Women in Science grants
Springbok-mania hits MTN head office
Optimise your SMS campaigns this Black Friday
ContinuitySA wins IRMSA Award with Resilience 2.0